'' RUHUNUZA

İYİ BAKIN...''

Ebeveyn Tutarlı Olmalıdır

Çocuğa yaşına ve gelişimine uygun kurallar konmalıdır. Bu kurallar açık, net, tutarlı olmalıdır. Çocuğun bu kurallara uyması sağlanarak yeni beceriler kazanması ve içsel disiplin becerilerinin gelişimine katkı sağlanmalıdır. Çocuklarımıza sorumluluk vermek konusunda da tutarlı davranmalıyız.

Çocukların hangi yaşlarda hangi sorumlulukları yerine getirebilecekleri az çok bellidir. Çocuğa yaşının, motor becerilerinin ve gelişiminin el verdiği ölçüde sorumluluk verilmelidir. Çocuktan yapamayacaklarını yapmasını beklemek anlamsız ve tutarsızdır. Çocuğa yaşına uygun çeşitli sorumluluklar verilip başarma duygusunu yaşaması sağlanmalıdır. Çocuğun kişiliğinde görülebilecek her türlü olumsuz davranışın önüne geçmede bu çok önemli bir yöntemdir.

Ebeveyn davranışlarında ve konuşmalarında tutarlı olmalıdır. Çocuk ebeveynine göre şekil alırken ebeveynin tutarsız davranış ve konuşmaları çocuğu kendi içinde ikileme düşürecektir.

Unutmayalım! Bugünün tutarsız çocuğu geleceğin tutarsız yetişkini olmaya adaydır. Ebeveyn bugün evet dediğine yarın hayır derse çocuk kendi içinde ikileme düşecektir. Tutarsız çocuk ve yarının tutarsız yetişkinin yetişmemesi için tutarlı ebeveyn yapısı şarttır.

 

Çocuğu önce öpüp sonra kızmak, çocuğun kendisine ve ailesine olan güven duygusunu yıpratır. Ayrıca ufak tefek kusurlu hareketleri karşısında anlayışlı davranmamak da onu ürkek, çekingen yapar. Çekingenlikte ailenin çelişkili davranışları çocuğun çekingen olmasına sebep olabilir. Çocuğu bir dakika önce öpüp, sevmek, okşamak hemen sonrasında kızmak, çocuğun kendisine ve ailesine olan güven duygusunu yıpratır. Ayrıca çocuğun ufak tefek kusurlu hareketleri karşısında anlayışlı davranmamak da onu çekingen yapabilir. Ebeveyn sakin ve tutarlı olmalıdır.

 

Çocuk ilgi ister. Sevgi görmek ister, yeni oyuncaklar ister, hoşuna giden her şeye sahip olmak, evin merkezinde yer almak ister. İster de ister…

Ebeveyn bu noktada tutarlı davranmalıdır. Çocuğun kimi zaman istediğini elde ederken kimi zaman elde edememesi ebeveyn çocuk arasında çatışmalara neden olurken, çocuğun içsel disiplin kazanamamasını sağlayacaktır.

Çocuk ebeveynin tutarlı davranışları sayesinde hangi isteklerinin hangi durumda gerçekleşeceğini kavrar. Çocuk istediğini elde edemeyince genelde inatçı ve ısrarcı davranışlar sergiler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir